חידושים בעולם פיתוח הווב

מפתח WEB הוא איש מקצוע שרואה את התמונה הכוללת. כזה שיודע מה קורה מעל פני השטח ומתחתם. אבל כדי שהוא יוכל לבצע את עבודות הפיתוח על הצד הטוב ביותר, הוא צריך לצדו את הכלים הטובים ביותר, שיצרו עבורו את הסביבה הטובה ביותר לפיתוח מוצלח.

הנה כמה מהכלים החשובים הללו:

UX, UI ומה שביניהם

כיום כל אחד יודע: אתר טוב הוא אתר שמתחשב בחוויית המשתמש, וזו לא מסתיימת רק במראה של האתר, אלא גם בדרך השימוש בו. במילים אחרות, לא מספיק שהאתר יהיה יפה, הוא צריך גם להיות נוח לשימוש – וזה משהו שרק מפתחים מנוסים יודעים לעשות. היום, חוויית המשתמש מתנהלת גם (ובעצם בעיקר) מאחורי הקלעים, בעזרת יותר ויותר כלי פיתוח מכווני UI ו-UX, כמו Motion UI, שיכולים להוסיף המון לחוויית הגולש. במקרה הזה מדובר על כלי שמשתמש באנימציה ובתנועה כדי להפוך את האתר לאינטואיטיבי יותר, וכיום זוהי אחת התוספות המבוקשות ביותר.

אנימציות ושאר ירקות

במעבר טבעי מסופו של הנושא הקודם, האנימציה היא היום אחד הדברים המבוקשים בעולם העיצוב, אבל מעיניו של מפתח ה-WEB, גם לזה חייב להיות גבול – כי עודף אנימציה לא מועיל לאתר, אלא להיפך. הוא יכול להכביד עליו, 'לשגע את העיניים' ואפילו להבליע את המסר שחשוב להעביר דרך האתר.
צריך למצוא כאן את האיזון המתאים על ידי בחירה בתכנים המתאימים, שמתחילה עוד בשלב האפיון של האתר, ונמשכת לאורך כל תהליך הפיתוח שלו. רק כך אפשר ליצור אתר שיהיה גם יפה וגם יעיל ונוח לעבודה.

JavaScript ממשיכה להתעדכן מכל כיוון

JavaScript עבור המפתחים היא מה שקוקה קולה עבור אוהבי המשקאות הקלים: מוצר עדכני שלא מפסיק להתפתח. אפשר לראות את זה טוב מאוד ביכולת של JavaScript להציע כלים משני כיוונים: האחד – פיתוח צד לקוח והשני – פיתוח צד שרת. כך, התוכנה מציעה סביבה תומכת ב-HTML5 וכלי תלת-ממד, מה שמאפשר פיתוח עדכני, מודרני ומתקדם מאוד שיתבטא היטב במראה האתר ובצורת התפקוד שלו; היא גם מציעה סביבת ריצה צד שרת המיועדת ל-Node.js, מסביבות הפיתוח המבוקשות ביותר היום בתחום. שתי הדוגמאות האלה לבדן מראות כמה כלים מעמידה JavaScript עבור המפתח.

עכשיו על המדפים: Rails 5

Rails נחשבת כבר שנים לאחת התוכנות המספקות את מסגרת העבודה (framework) הידידותית והנוחה ביותר למפתחים. רבים מגדירים אותה כמעין כלי לבניית 'פיגומים' על שפת התכנות שבה הם משתמשים (ואולי מכאן שמה), משום שהיא עושה ניסים ונפלאות: היא מציעה קיצורי דרך, חוסכת חזרה על שורות קוד שכבר נכתבו, מציעה עזרים שונים, מסייעת בבניית קישורים, הופכת שליחת אימיילים לקלה יותר, 'מטפלת' בענייני שפה ועוד. עכשיו, בגרסה החדשה שלה, היא אפילו ידידותית ומועילה עוד יותר למפתח, ומציעה בין היתר יצירה של עמוד בודד ישירות מהתוכנה, פיתוח אפליקציות real time בקלות ויצירת אפליקציות מבוססות API בלבד. כל מפתח צריך כלי כזה לעצמו.

שימוש ב-Package Manager לפיתוח צד לקוח

נכון, לא מדובר במשהו חדש לחלוטין, אבל אפשר לקבוע בלי להסתכן יותר מדי כי ה- Package managers יהפכו לנפוצות עוד יותר בכל הקשור לפיתוח צד לקוח. מדובר ב'חבילות' אשר קיימות עוד מראשיתה של לינוקס, וכיום מציעות למפתח עדכוני גרסאות, שינויים, תוספות וכלים נלווים במקום אחד (במה שדי מזכיר את עולם האפליקציות של היום, רק ביותר גדול ובמאסות יותר משמעותיות). ה'חבילות' העדכניות שיצאו במהלך השנה יציעו כנראה למפתח עוד ועוד כלים בתחומים שתמיד יהיו מבוקשים מאוד, כמו אבטחת האתר ורמת הביצועים שלו.

היכונו לבואו של האתר הסטטי

גם כאן לא מדובר במשהו חדש במיוחד, אך החדשות נוגעות לשכיחות שלו: נראה כי יותר ויותר בעלי אתרים מעוניינים באתר כזה, ונראה שב-2017 נתחיל לראות ועוד ועוד אתרים סטטיים: אתרים שנראים כפי שהם מופיעים על השרת, פחות או יותר, שכמעט אינם מתעדכנים ולמעשה מתפקדים כמעין 'חוברת מידע' מקוונת (ולכן רבים קוראים להם אתרי חוברת). אמנם כדי לשנות משהו באתר צריך בעליו להיעזר במפתח, או להחזיק בידע כלשהו בתכנות, אבל היכולת שלו להציע יותר פיצ'רים מכווני לקוח לעומת אתרים אחרים, כמו תגובות, טוקבקים וכדומה, 'קונה' לא מעט אנשים.

ולעלייתן של האפליקציות בעלות העמוד הבודד

כבר הזכרנו את הנושא בקצרה כשעסקנו בעדכון החדש של Rails, ולא במקרה: אפליקציות של עמוד אחד יהיו כנראה יותר ויותר נפוצות בזמן הקרוב, בעיקר משום שהן פשוטות יותר לתפעול. מבחינת המפתח הן מציבות כמה אתגרים, כמו בניית אפליקציה שתהיה גם מעוצבת וגם תציג את המסר הרצוי על עמוד בודד, אבל לא מדובר במשהו שמפתח טוב לא יוכל להתמודד אִתו: ישנן כבר היום לא מעט אפליקציות שכוללות דף אחד מרכזי, ו'מוסיפות' מידע רק בעקבות פעולה או בקשה של המשתמש. זהו פתרון אחד לאתגר שמציבות אפליקציות שכאלו, שבגלל הנוחות והמהירות שביצירתן הופכות מבוקשות מאוד לאחרונה.

כתב מודגש וגדול יותר? זו כבר לא מילה גסה

כמפתחים, אתם בוודאי מתעניינים גם במגמות 'עיצוביות' יותר, באופן טבעי. ובכן, אחת מהן – משהו שבעבר נחשב לאיסור גורף – היא כניסתה של המילה הגדולה והמודגשת: יותר ויותר אתרים נוטים לגופנים גדולים ובולטים, ולא רואים בזה שום דבר רע. להיפך: מבחינת רבים זו דרך מצוינת להבליט מסרים, לכוון את הגולש למקום הנכון ובכלל, לסלול מעין דרך ברורה בין דפי האתר לכל מי שמבקר בו, בעזרת כתב גדול ובולט מאוד.

צור קשר

ארזי הלבנון 22, חדרה, ישראל

אהבתם? אז יאללה תשאירו פרטים
מבטיחים לחזור כמה שיותר מהר! תכלס מתרגשים :)